Wzrost płacy minimalnej od 01.01.2024 – jak zwiększyć wydajność pracowników dzięki automatyzacji procesów?

Już 1 stycznia po raz kolejny wzrosną płace w Polsce. Wyższe wynagrodzenie z pewnością cieszy pracowników, zwłaszcza, że płaca minimalna w 2024 roku znacząco się podniesie. Jednak dla pracodawców oznacza to kolejne zwiększenie kosztów zatrudnienia. Rozwiązaniem może okazać się automatyzacja procesów w firmie – sprawdź, jak nowe technologie pozwalają utrzymać wydajność bez narażania płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Nowa płaca minimalna 2024: wyższe zarobki i rosnące koszty zatrudnienia

Podobnie jak w kończącym się 2023 roku, również w przyszłym najniższa pensja podnoszona będzie dwukrotnie i ma wynosić:

  • 4242 zł brutto od 1 stycznia 2024 r.,

  • 4300 zł brutto od 1 lipca 2024 r.

Podczas gdy pracowników wyższe minimalne wynagrodzenie w 2024 roku z pewnością cieszy, to w przypadku pracodawców trudno o optymizm, ze względu na rosnące proporcjonalnie do płacy minimalnej koszty zatrudnienia, które od stycznia wyniosą 5110,76 zł, a od lipca będzie to aż 5180,04 zł.

Automatyzacja procesów metodą na rosnące koszty?

Przedsiębiorcy poszukują więc rozwiązań, które pozwoliłyby im ograniczyć liczbę etatów, chcąc jednocześnie zachować dotychczasową wydajność pracowników. W tym zakresie coraz większego znaczenia nabiera automatyzacja procesów biznesowych, która pozwala odciążyć moce przerobowe personelu odpowiedzialnego za szereg rozmaitych czynności. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by Twoja firma pracowała efektywniej?

Automatyzuj rutynowe procesy

Wprowadzenie automatyzacji w obszarze najbardziej uciążliwych i powtarzalnych zadań, takich jak przetwarzanie danych, wysyłanie powiadomień czy odpowiedzi na standardowe zapytania klientów, pozwala pracownikom skupić się na bardziej kreatywnych i złożonych czynnościach.

Zadbaj o optymalizację procesów operacyjnych

Kolejnym krokiem jest zoptymalizowanie procedur operacyjnych, takich jak zarządzanie zapasami, obsługa klienta czy monitorowanie pracy z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań, takich jak Smart Delivery Track. Automatyzacja pomaga zmniejszyć obciążenie pracowników, pozwalając im skupić się na procesach, w których ich zaangażowanie jest faktycznie niezbędne.

Wdrażaj automatyzowanie procesów produkcyjnych

Również w przypadku branż produkcyjnych szersze wykorzystanie m.in. nowoczesnych maszyn i robotów może prowadzić do poprawy wydajności. W takim modelu pracownicy mogą skupić się na monitorowaniu procesów, nadzorowaniu jakości produktów oraz rozwiązywaniu bardziej skomplikowanych problemów technicznych.

Automatyzacja procesów dostaw ze Smart Delivery Track

Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcy rozważają restrukturyzację swoich biznesów w obliczu rosnących kosztów związanych m.in. ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Jednak automatyzacja procesów, będąca jednym z kluczowych czynników poprawiających wydajność pracowników, nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla firm planujących zwolnienia ze względu na podwyżki płacy minimalnej.

Wdrażając Smart Delivery Track w firmie realizującej usługi przewozowe, rozwożącej przesyłki kurierskie czy dostarczającej jedzenie klientom, możesz znacząco podnieść efektywność poszczególnych działów, automatyzując procesy związane z realizacją dostaw. Sprawdź, jak to działa – wypróbuj 14-dniowy okres próbny i przetestuj nasze rozwiązania zupełnie za darmo.

Scroll to Top