Już od kilku lat dochodzą wieści, że Unia Europejska zamierza uregulować status pracowników zleceniowych. Tak zwany gig worker, czyli kurier zatrudniony przez duże platformy, takie jak Pyszne, Glovo czy Uber Eats, otrzyma dzięki temu szereg praw zbliżonych do osób mających standardową umowę o pracę. Zakończenie procesu regulacji powinno nastąpić w 2025 roku. Czego się spodziewać i jak się na to przygotować? Dowiesz się tego z naszego artykuły.
Jak obecnie wygląda rynek pracy gig workerów?
Szacuje się, że w UE pracuje w ten sposób 28 mln ludzi, a do końca 2025 liczba ta wzrośnie aż do 45 mln. Większość z nich jest zatrudniona przez platformy taksówkarskie, a na drugim miejscu znajdują się osoby, dla których podstawę stanowi praca jako kurier dla Glovo (a także Uber Eats czy Pyszne). Jak więc widać, rynek pracy gig workerów jest ogromny i przyciąga coraz większe zainteresowanie przez swój dynamiczny wzrost.
Warto zauważyć, że osoby pracujące dla dużych platform są w zasadzie zobowiązane do przestrzegania tych samych zasad i wypełniania takich samych obowiązków, jak kurierzy zatrudnieni na umowę o pracę. Rada Europejska podkreśla, że powinni oni w takim razie korzystać z praw pracowniczych i ochrony socjalnej obowiązujących na terenie wspólnoty. Obecnie gig worker wykonujący zlecenia dla Glovo, Uber Eats lub Pyszne otrzymują jedynie wynagrodzenie – bez prawa do urlopu czy zwolnienia lekarskiego.
Jakie zmiany w pracy kurierów mają wejść w życie?
UE zmierza do tego, by każdy, kogo zatrudnienie jest kontrolowane przez aplikację cyfrową, był automatycznie traktowany jako pracownik etatowy – i to niezależnie od tego, jaką umowę podpisze z pracodawcą. Po stronie właścicieli platformy znajdzie się odpowiedzialność za udowodnienie, że kurier Pyszne (lub Glovo, Uber Eats i in.) nie jest rzeczywiście pracownikiem etatowym.
Furtka na inne formy zatrudnienia wciąż pozostanie otwarta. Aby pracę takiego gig workera uznać za etat, musi spełniać przynajmniej 3 z 7 kryteriów, do których należą:
- nadzór nad wykonaniem obowiązków pracowników poprzez środki elektroniczne,
- ograniczenie możliwości wyboru godzin pracy,
- ograniczanie zadań,
- ograniczenie zdolności do korzystania z podwykonawców lub substytutów,
- zabronienie pracy dla osób trzecich (np. gig worker nie może jednocześnie pracować dla Uber Eats, Glovo czy Pyszne),
- ustalone zasady wyglądu i zachowania,
- ustalenie górnej granicy wynagrodzenia kurierów.
Skutki zmian w przepisach dla gig workerów
Przedstawiciele branży podlegającej zapowiadanym regulacjom twierdzą, że spowoduje to wycofanie się ich z rynku oraz zwiększenie kosztów dostarczania jedzenia do klientów. Szacują też, że kurier Uber Eats lub Pyszne czy Glovo może po prostu odejść do innego zawodu, byle nie podpisywać umowy o pracę – ma to dotyczyć aż 70% obecnie zatrudnionych gig workerów. Z drugiej strony otrzymają oni wszystkie benefity wynikające ze stałego zatrudnienia.
Utrzymanie wysokie jakości usług kurierskich
Obawy przedstawicieli platform są najpewniej mocno przesadzone i nie należy spodziewać się katastrofy w tej dziedzinie. Warto jednak zadbać o to, aby klienci twojej firmy już teraz otrzymywali przez kurierów punktualnie swoje zamówienia, co przełoży się nie tylko na zwiększenie obrotów i ilości pracy, ale też pozytywną ocenę. W efekcie nawet po wprowadzeniu przez UE zmian w funkcjonowaniu gig workerów będziesz mieć stałych odbiorców, a przez to utrzymasz zatrudnienie na takim samym, a może nawet lepszym poziomie.
Wobec tego sprawdź naszą aplikację Smart Delivery Track. Zapewni ci ona przewagę nawet nad ugruntowanymi liderami na rynku, takimi jak Pyszne, Glovo czy Uber Eats, a także pozwoli ci przygotować się na nadchodzące zmiany.